Florence Youth Festival Orchestras

Sweelinck University Orchestra (Holland 90 elem.)

Lisbon Os Violinhos (Portugal 40 elem.)

Sydney Youth Orchestra (Australia 100 elem.)

Ensemble San Felice (Italy 15 elem.)

Wind Orchestra “Zur Alten Linde” (Belgium, 65 elem.)

Queensland Youth Orchestra (Australia 95 elem.)

Haydn Youth String Orchestra (Holland 30 elem.)

Coronado High School Orchestra (USA 55 elem.)

New Edmonton Wind Sinfonia (Canada 50 elem.)

Emanuel School Choir (UK 40 elem.)

Wien Gifu Choir (Japan 60 elem.)

Repton School Chamber Orchestra (UK 30 elem.)

Domstad Jeugdorkest (Holland 70 elem.)

Sheffield Alley Cats (UK 20 elem.)

Recorder Players St. Sunniva (Norway 17 elem.)

Nottingham Youth Orchestra (UK 80 elem.)

Jove Orquestra Simfonica de Castellò (Spain 110 elem.)

Schola Adrianensis (Italy 35 elem.)

Orquestra Jovem de Contagem (Brasil 44 elem.)

Sine Nomine (UK 35 elem.)

Stoneleigh Youth Orchestra (UK 60 elem.)

Bedfordshire Youth Orchestra (UK 80 elem.)

 

Florence Youth Festival Full Programme

Firenze - Chiesa Santo Stefano al Ponte

 

Saturday 10 July 9,15Pm

SWEELINCK UNIVERSITY ORCHESTRA

G. MAHLER SINFONIA n. 5 - Conductor: Jeppe Moulijn

 

Sunday 11 July 9,15PM

LISBON “Os Violinhos”

E. Severn Polish Dance

J. S. Bach Concerto in Re minore per 2 Violini, BWV 1043 - Vivace

A. Vivaldi Concerto in La minore, Op.3 nº6 - Allegro

G.F. Haendel Sonata nº 3 in Fa Maggiore - Allegro

J.S. Bach Suite nº3 in Re Maggiore, BWV 1068 - Gavotte

J.S. Bach Minueto

R. Schumman Hunter’s Chorus & The Two Grenadiers

G. F. Haendel Bourrée

H. Arlen Over the Rainbow

Conductor: Filipa Poêjo

 

Monday 12 July 9,15PM

SYDNEY YOUTH ORCHESTRA

L. Bernstein Candide - Ouverture - R. Edwards Concerto for piano

N. Rimsky-Korsakov - Sheherazad

Piano: Ian Munro - Conductor: Tom Woods

 

Tuesday 13 July 9,15PM

ENSEMBLE SAN FELICE

Cantigas de Santa Maria

Direttore: Federico Bardazzi

 

Wednesday 14 July 9,15PM

Wind Orchestra “ZUR ALTEN LINDE”

A. De Cabezon Prelude in the dorian mode - J. Horowitz Adagio for Euphonium Concerto

P. Gilson Richard III - J. De Meij Symphony n. 1 "The Lord of the Rings"

Euphonium: Laurent Sarlette

Conductor: Robert Sarlette

 

Thursday 15 July 9,15PM

QUEENSLAND YOUTH ORCHESTRA

Haynes Aroma - P.I. Tchaikovsky Sinfonia No. 6 'Pathétique'

W.A. Mozart Concerto per Clarinetto Kv 622

Clarinet: Richard Haynes - Conductor: John Curro

 

Firenze - Chiesa Santo Stefano al Ponte

 

Saturday 10 July 9,15Pm

SWEELINCK UNIVERSITY ORCHESTRA

G. MAHLER SINFONIA n. 5 - Conductor: Jeppe Moulijn

 

Sunday 11 July 9,15PM

LISBON “Os Violinhos”

E. Severn Polish Dance

J. S. Bach Concerto in Re minore per 2 Violini, BWV 1043 - Vivace

A. Vivaldi Concerto in La minore, Op.3 nº6 - Allegro

G.F. Haendel Sonata nº 3 in Fa Maggiore - Allegro

J.S. Bach Suite nº3 in Re Maggiore, BWV 1068 - Gavotte

J.S. Bach Minueto

R. Schumman Hunter’s Chorus & The Two Grenadiers

G. F. Haendel Bourrée

H. Arlen Over the Rainbow

Conductor: Filipa Poêjo

 

Monday 12 July 9,15PM

SYDNEY YOUTH ORCHESTRA

L. Bernstein Candide - Ouverture - R. Edwards Concerto for piano

N. Rimsky-Korsakov - Sheherazad

Piano: Ian Munro - Conductor: Tom Woods

 

Tuesday 13 July 9,15PM

ENSEMBLE SAN FELICE

Cantigas de Santa Maria

Direttore: Federico Bardazzi

 

Wednesday 14 July 9,15PM

Wind Orchestra “ZUR ALTEN LINDE”

A. De Cabezon Prelude in the dorian mode - J. Horowitz Adagio for Euphonium Concerto

P. Gilson Richard III - J. De Meij Symphony n. 1 "The Lord of the Rings"

Euphonium: Laurent Sarlette

Conductor: Robert Sarlette

 

Thursday 15 July 9,15PM

QUEENSLAND YOUTH ORCHESTRA

Haynes Aroma - P.I. Tchaikovsky Sinfonia No. 6 'Pathétique'

W.A. Mozart Concerto per Clarinetto Kv 622

Clarinet: Richard Haynes - Conductor: John Curro

 

Friday 16 July 9,15PM

HAYDN YOUTH CHAMBER ORCHESTRA

A. Caldara Sinfonia no. 3 “La morte d’Abel” - A. Werkman Rapsodia

F. Bridge To old English songs - M. Hamel (war later op de) O chtend

J.C.F. Fischer Le journal du Printemps - P.I. Tchaikovski Andante cantabile Op. 11

Conductor: Ben de Ligt

 

Saturday 17 July 7PM

CONORADO STRING ORCHESTRA

Villa Lobos, J. Rodrigo, A. Copland, etc.

Conductor: Ida Steadman

 

Saturday 17 luglio 9,15PM

NEW EDMONTON WIND SINFONIA

D. Shostakovich Festive Overture

G. Holst 1° Suite in mi bemol

C. Saint-Seans Pas Redouble

Chaminade Concertino per flauto

N. Dello Joio Fantasies On A Theme By Haydn

J. Fucik Florentine March

G. Gabrieli Canzoni Primi Toni

G. Rossini L’Italiana In Algiers Overture

Grainger Irish Tune from County Derry

Grainger Shepherd’s Hey

Ellerby Paris Sketches

Delle Cese Inglesina

flauto: Dorothy Speers

Conductor: Raymond Baril

 

Sunday 18July 9,15PM

EMANUEL SCHOOL CHOIR

W.A. Mozart Requiem in Re Min. Kv 626

Conductor: Jonathan Holmes

 

Monday 19 July 9,15PM - Teatro Romano di Fiesole

L.van BEETHOVEN Symphony n. 9

Wien-Gifu Choir - Coro e Orchestra Opera Fiesole

Conductor: Tamotsu Hiramitsu

 

Tuesday 20 July 9,15PM

REPTON CHAMBER ORCHESTRA & JAZZ BAND

S.Boyce Sinfonia No 4 -

J.S. Bach Concerto per oboe e violino e archi

Svendsen Romance in La maggiore

Hummel Concerto per tromba

G. Bizet Scene dal Carmen Suite No 1

Tromba: David Stayner

Conductor: David Hadwen

 

Thursday 22 July 9,15PM

DOMSTAD JEUGDORKEST

A. Reed Festival Prelude

J. Andriessen Concerto per clarinetto

L.van Beethoven Sinfonia n. 5 (I e II)

M. Kliphuis Shock and Awe

Film music selection: Pirates of the Caribbean - Grease - Lord of the Dance

Clarinetto: Tobias Kruit

Conductor: Peter Vinken

 

Friday 23 July 9,15PM

CITY OF SHEFFIELD ALLEY CATS & RECORDERS PLAYERS of St. Sunniva

Traditional English and Norway folk music

Conductor: Helen Perry & Johan Nicolai Mohn

 

Saturday 24July 9,15PM

NOTTINGHAM YOUTH ORCHESTRA

G. Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen - J. Sibelius Karelia Suite

S. Rachmaninov Sinfonia no. 1

Mezzo-Soprano: Cristiana Fogli - Conductor: Derek Williams

 

Sunday 25 luglio ore 21,15

JOVE ORQUESTRA SIMFONICA DE CASTELLO'

G. Mahler Symphony n. 1 ‘il Titano’

Conductor: Sergio Alapont

 

Monday 26 July 9,15PM

ENSEMBLE SAN FELICE

J.S. Bach Musical Offering

 

Tuesday 27July 9,15PM

ENSEMBLE SAN FELICE

G. Carissimi Oratory

Conductor: Federico Bardazzi

 

Wednesday 28 July 7PM

ORQUESTRA JOVEN DE CONTAGEM

Folk music from Brasil

Conductor: Renato Almeida

 

Wednesday 28 July 9,15PM

SINE NOMINE

Palestrina, Duruflè, Monteverdi, Lasso, etc.

 

Thursday 29 July 9,15PM

STONLEIGH YOUTH ORCHESTRA

R. Vaughan Williams Overture 'The Wasps'. - A. Dvorak Concerto for cello

R. Schumann Sinfonia No. 4

Cello: Oliver Coates - Conductor: Adrian Brown

 

Friday 30 July 9,15PM

BEDFORDSHIRE YOUTH ORCHESTRA

G. Rossini - Overture Semiramide - Rimsky-Korsakov Cappriccio Espagnol

P. Tchaikovsky Sinfonia no. 5

Conductor: Michael Rose

 

Arezzo - Piazza San Domenico

 

Wednesday 7 july

Sweelinck University Orchestra

Conductor: Jeppe Moulijn

 

Monday 12 July

Wind Orchestra “Zur Alten Linde”

Conductor: Robert Sarlette

 

Tuesday 13 July

Sydney Youth Orchestra

Conductor: Thomas Woods

 

Thursday 15 July

Haydn Youth String Orchesta

Conductor: Ben de Ligt

 

Friday 16 July

Lisbona Os Violinhos

Conductor: Rui Fernandes

 

Sunday 18 July

New Edmonton Wind Sinfonia

Trumpet: Fordyce Pier

Conductor: Raymond Baril

 

Monday 19 July

Repton School Chamber Orchestra and Jazz band

Conductor: David Dadwen

 

Tuesday 20 July

Domstad Jeugdorkest

Conductor: Peter Vinken

 

Saturday 24 July

Jove Orquestra Simfonica de Castello

Conductor: Sergio Alapont Estors

 

Monday 26 July

Nottingham Youth Orchestra)

Conductor: Derek Williams

 

Thursday 29 July

Bedfordshire Youth Orchestra

Conductor: Michael Rose

 

Friday 30 July

Orchestra Giovanile del Contagem

Conductor: Adrian Brown

Montecatini Terme- Terme del Tettuccio

 

Monday 5 July 9,15Pm

Sweelinck University Symphony Orchestra

Conductor: Jeppe Moulijn

 

Monday 12 July 9,15Pm

Lisbon “Os Violinhos”

Conductor: Rui Fernandes

 

Wednesday 14 July 9,15Pm

Haydn Youth String Orchestra

Conductor: Ben de Ligt

 

Thursday 15 July 9,15Pm

Wind Orchestra “Zur Alten Linde”

Conductor: Robert Sarlette

 

Friday 16 July 9,15Pm

Vidalia Community Chorus

Conductor: Rebecca Smelser

 

Saturday 17 July 9,15Pm

Repton School Chamber Orchestra & Jazz band

Conductor: David Dadwen

 

Wednesday 21 July 9,15Pm

Jove Orquestra Simfonica de Castello

Conductor: Sergio Alapont Estors

 

Thursday 22 July 9,15Pm

City of Sheffield Alley Cats

Conductor: Helen Perry

 

Saturday 24 July 9,15Pm

Orchestra Giovanile del Contagem

Conductor: Renato Almeida

 

Tuesday 27 July 9,15Pm1

Stoneleigh Youth Orchestra

Conductor: Adrian Brown

 

Sunday 22 August 9,15Pm

Wiltshire and Swindon Youth Orchestra

Conductor: Timothy Redmond

 

 

STAY IN TOUCH Skype me! Facebook!
© 2009-15 FOG